Champions

Men’s State Amateur Champions Men’s Mid Amateur Champions
YEAR PLACE CHAMPION HOME CLUB YEAR PLACE CHAMPION HOME CLUB
2016 Laurel Ryan Porch Northern Pines 2016 Polson Mark Mance Iron Horse GC
2015 Great Falls Tom Swanson Missoula CC 2015 Bozeman Spencer Williams Bill Roberts
2014 Whitefish Brandon McIver Yellowstone 2014 Butte Parker Heller Bill Roberts
2013 Helena Brandon McIver Yellowstone 2013 Kalispell Logan Lindholm Buffalo Hill GC
2012 Billings Nathan Bailey Yegen GC 2012 Missoula Spencer Williams Eagle Falls GC
2011 Missoula Nathan Bailey Yegen GC 2011 Great Falls Ben Leestma Meadow Lark
2010 Billings Nathan Bailey Forsyth CC 2010 Laurel Craig Hurlbert Stock Farm
2009 Butte Bill Dunn Missoula CC 2009 Billings Dave Eames Laurel GC
2008 Bozeman Gordon Webb Marian Hills 2008 Whitefish Travis Williams Missoula CC
2007 Laurel Josh Hedge Yellowstone 2007 Helena Chris McConnell Briarwood
2006 Missoula Josh Hedge Yellowstone 2006 Billings Chris McConnell Briarwood
2005 Shelby Josh Hedge Yellowstone 2005 Bozeman Rob Logsdon Bill Roberts
2004 Whitefish Scott Anderson Meadow Lark 2004 Butte John Reeves Bill Roberts
2003 Helena Brandon Davison Laurel GC 2003 Shelby Steve Williamson Marias Valley
2002 Bozeman Tyler Erickson Briarwood 2002 Missoula Gary Koprivica Missoula CC
2001 Kalispell Justin Dorr Buffalo Hill 2001 Laurel Drake Webinger Laurel GC
2000 Billings Scott Ostrum Yellowstone 2000 Great Falls Brett Bennyhoff Meadow Lark
1999 Butte Rick Lyons Butte CC 1999 Billings Dan Brown Briarwood
1998 Bozeman Eddie Kavran Beaverhead 1998 Whitefish Jon Heselwood Missoula CC
1997 Laurel Robb Bergeson Yellowstone 1997 Helena Craig Rink Sidney CC
1996 Missoula Colin Bork Missoula CC 1996 Billings Jon Heselwood Missoula CC
1995 Great Falls Kelly Gilligan Meadow Lark 1995 Butte Rick Lyons Butte CC
1994 Whitefish Kelly Gilligan Meadow Lark 1994 Bozeman Frank Bell Meadow Lark
1993 Helena Kelly Gilligan Meadow Lark 1993 Great Falls Jon Heselwood Missoula CC
1992 Billings Jon Heselwood Missoula CC 1992 Missoula Jon Heselwood Missoula CC
1991 Kalispell Gary Durham Riverside CC 1991 Helena Rick Lyons Butte CC
1990 Billings Todd Kernaghan Meadow Lark 1990 Anaconda Gene Cook Meadow Lark
1989 Missoula Todd Kernaghan Meadow Lark 1989 Billings Ed Doerffel Lake Hills
1988 Bozeman Aaron Bengoechea Briarwood 1988 Butte Gene Cook Meadow Lark
1987 Laurel Todd Kernaghan Meadow Lark 1987 Billings Milt Klungness Briarwood
1986 Butte Brad Forbis Larchmont GC
1985 Great Falls Mike Grob Yellowstone
1984 Helena Mike Grob Yellowstone
1983 Billings Mike Grob Yellowstone
1982 Missoula Mark Metzger Laurel GC
1981 Bozeman Louie Bartoletti Butte CC
1980 Laurel Rick Kloepfer Yellowstone
1979 Butte Louie Bartoletti Butte CC
1978 Great Falls Gene Cook Meadow Lark
1977 Billings John Graham Cabinet View
1976 Missoula Nick Fullerton Riverside CC
1975 Laurel Mike Barnett Missoula CC
1974 Butte Mike Barnett Missoula CC
1973 Great Falls Gene Cook Meadow Lark
1972 Billings Gene Cook Meadow Lark
1971 Missoula Gene Cook Meadow Lark
1970 Butte Ed Zemljak Butte CC
1969 Great Falls Bob Thomas Kalispell CC
1968 Billings Gene Cook Meadow Lark
1967 Missoula Gene Cook Meadow Lark
1966 Butte Danny Kane Butte CC
1965 Great Falls Bob Meek Yellowstone
1964 Billings Ed Zemljak Butte CC
1963 Missoula Ed Zemljak Butte CC
1962 Butte Ed Zemljak Butte CC
1961 Billings Ed Zemljak Butte CC
1960 Great Falls Don Welch Havre CC
1959 Missoula Maury Colberg Hilands GC
1958 Butte Danny Kane Butte CC
1957 Great Falls Ed Zemljak Butte CC
1956 Missoula George Sarsfield Butte CC
1955 Butte George Sarsfield Butte CC
1954 Great Falls Jerry Cloninger Caldwell, ID
1953 Missoula Don Welch Havre CC
1952 Butte Danny Kane Butte CC
1951 Great Falls Joe Boboth Meadow Lark
1950 Missoula Pauly Sechena Billings
1949 Butte Eugene Jones Butte CC
1948 Butte Gene Fehlig Green Meadow
1947 Kalispell Guy Owen Cut Bank GC
1946 Anaconda Eugene Jones Butte CC
1945 Great Falls Guy Owen Cut Bank GC
1944 Butte Eugene Jones Butte CC
1942 Helena Russ Swonson Butte CC
1941 Anaconda Pauly Sechena Missoula CC
1940 Butte Eugene Jones Butte CC
1939 Great Falls Lloyd Skedd University GC
1938 Helena Eugene Jones Butte CC
1937 Anaconda Eugene Jones Butte CC
1936 Butte George Sarsfield Highland View
1935 Great Falls George Sarsfield Highland View
1934 Billings Rudy Merhar Lakeshore CC
1933 Helena Chas E. Magner Malta GC
1932 Anaconda Rudy Merhar Lakeshore CC
1931 Butte Martin Kall Butte CC
1930 Great Falls Steve Seaman Belleview Club
1929 Anaconda Carl Loeb, Jr. Anaconda CC
1928 Butte Martin Kall Butte CC
1927 Great Falls E.J. Barker Butte CC
1926 Anaconda A.J. Rolfe Anaconda CC
1925 Helena E.J. Barker Butte CC
1924 Great Falls Martin Kall Butte CC
1923 Butte E.J. Barker Butte CC
1922 Anaconda E.J. Barker Butte CC
1921 Helena E.J. Barker Butte CC
1920 Butte E.J. Barker Butte CC
1919 Butte E.J. Barker Butte CC
1918 Butte E.J. Barker Butte CC
1917 Butte E.J. Barker Butte CC
Women’s State Amateur Champions Women’s Senior Amateur Champions
YEAR PLACE CHAMPION HOME CLUB YEAR PLACE CHAMPION HOME CLUB
2016 Helena Maggie Crippen Missoula CC 2016 Helena Mary Bryson Green Meadow
2015 Missoula Dorsey Addicks Big Sky GC 2015 Missoula Karen Jacobson Whitefish
2014 Billings Kyla Clancy Laurel GC 2014 Billings Susan Court Bill Roberts
2013 Great Falls Amber Lundskog Bridger Creek 2013 Great Falls Sue Peterson Cottonwood
2012 Whitefish Katelyn Frank Sidney CC 2012 Whitefish Sue Peterson Cottonwood
2011 Helena Maggie Crippen Ranch Club 2011 Helena Sue Matson Laurel GC
2010 Bozeman Darah Newell Marias Valley 2010 Bozeman Susan Court Bill Roberts
2009 Missoula Joanne Steele Missoula CC 2009 Missoula Julia Andrews-Jones Stock Farm
2008 Laurel Rachel Warren Briarwood 2008 Laurel Sue Matson Laurel GC
2007 Bozeman Rachel Warren Briarwood 2007 Bozeman Sue Matson Laurel GC
2006 Great Falls Tina Bickford Laurel GC 2006 Great Falls Robin Koontz Larchmont
2005 Helena Jasi Acharya Laurel GC 2005 Helena Mickey Moret Riverside
2004 Ronan Jasi Acharya Laurel GC 2004 Ronan Robin Koontz Larchmont
2003 Billings Cathie Williamson Marias Valley 2003 Billings Vicki Hicks Yellowstone
2002 Bozeman Britney Hayes Valley View 2002 Bozeman Joy Staker Riverside
2001 Whitefish Joanne Steele Missoula CC 2001 Whitefish Gerry Jovanovich Signal Point
2000 Billings Jennifer M James Madison Mdws 2000 Billings Billie Jean Bloxham Meadow Lark
1999 Helena Kaylee Barton Northern Pines 1999 Helena Robin Koontz Larchmont
1998 Laurel Jen McGregor Madison Mdws 1998 Laurel Sheila Penaluna Butte CC
1997 Great Falls Kyle Moullet Riverside CC 1997 Great Falls Sheila Penaluna Butte CC
1996 Bozeman Paula Nelson Whitefish Lake 1996 Bozeman Jan Rosenthal Riverside
1995 Kalispell Jen McGregor Pryor Creek 1995 Kalispell Helen McMeel Meadow Lark
1994 Butte Brandy Casey Larchmont GC 1994 Butte Penny Sipes Briarwood
1993 Billings Brittany Schaff Pryor Creek 1993 Billings Penny Sipes Briarwood
1992 Billings Leslie Spalding Briarwood 1992 Billings Billie Jean Bloxham Meadow Lark
1991 Bozeman Leslie Spalding Briarwood 1991 Bozeman Helen McMeel Meadow Lark
1990 Helena Jill Johnson Butte CC 1990 Helena Harriet Glanville Whitefish
1989 Great Falls Judi Schneider Green Meadow
1988 Laurel CeCe Studer Briarwood
1987 Bozeman CeCe Studer Briarwood
1986 Missoula Judi Schneider Green Meadow
1985 Kalispell Chris Newton Whitefish Lake
1984 Billings CeCe Studer Yellowstone
1983 Butte Sally Sisk Whitefish Lake
1982 Great Falls Sally Sisk Whitefish Lake
1981 Laurel Lisa Prill Hilands GC
1980 Helena Cathy Studer Yellowstone
1979 Bozeman Cathy Studer Yellowstone
1978 Missoula Cathy Studer Yellowstone
1977 Anaconda Shanda Imlay Mt Sentinel
1976 Great Falls Mona Clark Yellowstone
1975 Butte Helen S. Tremper Missoula CC
1974 Missoula Helen S. Tremper Missoula CC
1973 Billings Alice Ritzman Billings
1972 Kalispell Alice Ritzman Billings
1971 Great Falls Mrs. Henry Hibbard Meadow Lark
1970 Missoula Helen S. Tremper Missoula CC
1969 Butte Helen S. Tremper Missoula CC
1968 Billings Helen S. Tremper Missoula CC
1967 Missoula Helen S. Tremper Missoula CC
1966 Butte Helen S. Tremper Missoula CC
1965 Great Falls Jewell Gronley Lee Butte CC
1964 Billings Helen S. Tremper Missoula CC
1963 Missoula Helen S. Tremper Missoula CC
1962 Butte Helen S. Tremper Missoula CC
1961 Billings Helen S. Tremper Missoula CC
1960 Great Falls Helen S. Tremper Missoula CC
1959 Missoula Mrs. Henry Hibbard Green Meadow
1958 Butte Helen Schroeder Missoula CC
1957 Great Falls Mrs. Henry Hibbard Green Meadow
1956 Missoula Helen Schroeder Missoula CC
1955 Butte Helen Schroeder Missoula CC
1954 Great Falls Mrs. Henry Hibbard Green Meadow
1953 Missoula Dorothy Stupca Anaconda CC
1952 Butte Mrs. Henry Hibbard Green Meadow
1951 Billings Jewell Gronley Lee Green Meadow
1950 Kalispell Mrs. Henry Hibbard Green Meadow
1949 Missoula Edean Anderson Green Meadow
1948 Butte Edean Anderson Green Meadow
1947 Whitefish Edean Anderson Green Meadow
1946 Anaconda Edean Anderson Green Meadow
1945 Great Falls Edean Anderson Green Meadow
1944 Butte Edean Anderson Green Meadow
1942 Helena Mrs. Lou J. Gronley Butte CC
1941 Anaconda Mrs. Lou J. Gronley Butte CC
1940 Butte Mrs. Lou J. Gronley Highlands GC
1939 Great Falls Mrs LE Afflerbough Hilltop CC
1938 Helena Mrs LE Afflerbough Hilltop CC
1937 Anaconda Mrs. Frank Tucker Anaconda CC
1936 Butte Mrs. Frank Tucker Anaconda CC
1935 Great Falls Grace Barnett Missoula CC
1934 Billings Mrs. G.C. Taylor Billings CC
1933 Helena Mrs. F.B. Ross Kalispell CC
1932 Anaconda Grace Barnett Missoula CC
1931 Butte Mrs C Branscombe Anaconda CC
1930 Great Falls Grace Barnett Missoula CC
1929 Anaconda Mrs. Frank Tucker Anaconda CC
1928 Butte Mrs C Branscombe Anaconda CC
1927 Great Falls Grace Barnett Missoula CC
1926 Anaconda Mrs. Frank Tucker Anaconda CC
1925 Helena Mrs. Frank Tucker Anaconda CC
1924 Great Falls Grace Barnett Missoula CC
1923 Butte Grace Barnett Missoula CC
1922 Anaconda Mrs C Branscombe Anaconda CC
1921 Helena Mrs. R.R. Kilroy Butte CC
1920 Butte Mrs. E.E. Magill Butte CC
1919 Butte Mrs. I.M. Wheeler Butte CC
1918 Butte Mrs. I.M. Wheeler Butte CC
1917 Butte Mrs. .I.M. Wheeler Butte CC
Men’s State Senior Tournament Champions
YEAR PLACE CHAMPION
2016 Bozeman Ron Garland
2015 Butte Cal Stacey
2014 Whitefish Joe Hill
2013 Missoula Ron Garland
2012 Laurel Cal Stacey
2011 Bozeman Bob Lutz
2010 Helena Ben Schmitt
2009 Great Falls Bob Gray
2008 Butte/Anaconda Ron Garland
2007 Kalispell Dave Morberg
2006 Billings/Laurel Ron Garland
2005 Missoula Ron Ramsey
2004 Bozeman Jim Van Fossen
2003 Great Falls Dave Morberg
2002 Helena Dave Morberg
2001 Bozeman Jim Thompson
2000 Flathead Tom Gai
1999 Billings Court Kelsey
1998 Missoula Ulysses Doss
1997 Bozeman Court Kelsey
1996 Great Falls Gene Cook
1995 Helena Gene Cook
1994 Butte Gene Cook
1993 Kalispell Gene Cook
1992 Billings Gene Cook
1991 Missoula Earl Kunn
1990 Great Falls Gene Cook
1989 Bozeman Gene Cook
1988 Helena Gene Fehlig
1987 Butte Hank Little
1986 Kalispell G. “Bud” Manion
1985 Billings Dr. George LeTellier
1984 Missoula Dr. George Schuyler
1983 Great Falls Ken Blevins
1982 Bozeman John Barovich
1981 Helena Dr. George Schuyler
1980 Butte Dr. George LeTellier
1979 Kalispell Dr. George LeTellier
1978 Great Falls Bill Cordingley
1977 Missoula Joe Tomes
1976 Butte Joe Tomes
1975 Billings Maury Colberg
1974 Great Falls Maury Colberg
1973 Missoula Bill Cordingley
1972 Butte Dr. Gordon Doering
1971 Great Falls Jim Gunkle
1970 Billings Jim Gunkle
1969 Missoula Jim Gunkle
1968 Helena Jim Gunkle
1967 Butte Archie Genin
1966 Great Falls Jim Gunkle
1965 Billings Ed Chinske
1964 Kalispell G. “Bud” Manion
1963 Butte Ed Chinske
1962 Kalispell Bob Jones
1961 Billings Frosty Peters
1960 Great Falls Frosty Peters
1959 Butte Mickey Childs
1958 Helena Jack Sterling & Don Barnett
Print Friendly